Przykład „ciężkiej” obudowy

W projektach, które oglądam w czasie konsultacji, często wykorzystywany jest beton elewacyjny. W części rozwiązań płyty włóknowo-cementowe (tzw. surowe, bez powłok lakierniczych) mogą stanowić dla doskonałą, bo relatywnie lekką, alternatywę dla betonu elewacyjnego. W części projektów beton nie daje się zastąpić innym materiałem. Obudowa z betonowych płyt elewacyjnych przestaje być obudową „lekką”, a staje się obudową „ciężką” (ok. 200 kg/m2), często wymaga mocowania do pełniej ściany, nie wystarcza szkielet, nawet żelbetowy.
Dwa prezentowane dziś obiekty ilustrują odmienne podejście do ekspozycji betonu na elewacji. W Zakładzie Przerobu Surowców Wtórnych (arch. Dekleva Gregoric Arhitekti, 2008) żelbet pojawia się na elewacjach w postaci masywnej ściany. W budynku administracyjnym wykonano z niego podium, na którym zlokalizowano stalową, ocieploną konstrukcję pawilonu. W części technicznej cały budynek wykonany jest z żelbetowej monolitycznej nie izolowanej ściany, a w jego wnętrzu –  zgodnie z zasadą box in box – znajduje się ocieplony kokon zawierający szatnie. Rzuty dostępne na wskazanej stronie.
W drugim Andaluzyjskim Instytucie Biotechnologicznym (arch. SOL 89, María González, Juanjo López de la Cruz, 2006) budynek o żelbetowej konstrukcji nośnej został obudowany żelbetowymi, wielkogabarytowymi fakturowymi płytami elewacyjnymi. Pomiędzy ścianą nośną a obudową znajduje się izolacja termiczna. Na wskazanej stronie przekrój z detalami pokazującymi połączenia płyt elewacyjnych z konstrukcją. Dalsza dokumentacja na stronie.

Informuję przy okazji, że w przygotowaniu jest dłuższy tekst na bloga, więc przez najbliższe dni nie planuję wpisów merytorycznych. Wpisy informacyjne będą się ukazywały bez zmian.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Uncategorized. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s